Leading Manufacturer of automatic single pe paper cup forming machine, tea-coffee paper cup making machine, 3 kw fully automatic paper cup forming machine and paper glass making machine from Sonipat.
₹ 625000 / Set Get Latest Price
| Capacity | 100 pcs/hr |
| Material Processed | Paper |
| Cup Size | 0-100 ml |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Phase | Single |
| Power Consumption | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
SPC 2B70
|
Capacity |
50-60pcs/min |
|
Power |
4.8 kW |
|
Weight |
2000 kg |
|
Voltage |
380V |
|
Phase |
Three Phase |
|
Dimension |
2600x1300x1600mm |
|
Paper Weight |
150-350g/2 |
SWASTIK Paper Bowl Making Machine is an newest type of paper bowl machine, by auto feeding paper with multiple rows, paper anti- reverse device (make sure correct position), ultrasonic welding, oil fill, robot arm, paper tube, punch bottom, folding bottom, pre-heating, knurling, curling, and drop cups. Machine can make various sizes of bowl by changing mould. This model is invented by our team and widely improved by technique.
Product Features:
§ This model dimension is specially designed to be smaller than before, so the construction is more compact and the working process is simpler. To change the 3 plates to 1 plate system, by adding a small plate for dropping cups, which is very convenient and easy.
§ The bottom cutter is under the mould to make sure to directly punch the cup bottom after the bottom paper cutting, so it can avoid the cup to be turned over.
§ The paper curling adopts a separate cam, then the stroke of the lifting plate is greatly reduced and the vibration of the machine is reduced, so as to improve stability.
§ With the ULTRASONIC HEATERS Llight control buttons (in paper tube, paper roll, paper dropping place as so on) to detect working faults, the machine can automatically stop running with an alarm. It can avoid machine parts friction to improve machine stability and life span.
§ Hold tube Station is driven by a 3-into-1 Cam system, which can work voiceless and more stably. This is a leading technology.
₹ 714999 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100-200 pieces per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | Paper |
| Cup Size | 100-200 ml |
| Cup Size Range | 60-300 ml |
| Paper Thickness | 230-280 GSM |
| Power Rating | 4 kW |
| Phase | Single |
| Power Consumption | Electric |
| Machine Weight | 1.5 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RSwastik |
₹ 800000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | High Speed |
| Capacity | 120 cups/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | paper |
| Warranty | 5 Year |
| Cup Size Range | 40-330ML |
| Paper Thickness | 180-220 GSM |
| Power Rating | 3 kW |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 625000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 400 pieces per hour |
| Capacity | 110 cups/min |
| Glass Size | 200 ml |
| Cup Size | 400 ml |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 2500 |
Paper cup making machine is a multi-station automatic machine. It has continuous automatic procedures like feeding, sealing, oil-filling, heating, knurling, convex knurling, curling, unloading, etc. it is ideal equipment for producing paper drinking cups, market cups, advertising cups, etc. it is widely used for hot drinks and some beverages.
Features :Kartik Gupta (CEO)
RSwastik Industries Private Limited
150, Sector-56, Phase-V Industrial Estate, Kundli Industrial Area, Sonipat - 131028, Haryana, India