| Automation Grade | Automatic |
| Polymer Type | PAPER |
| Production Capacity | PAPER |
| Cutting Capacity | 2000 sheets/hr |
| Form | PAPER |
| Power Rating | 10 kW |
| Usage Application | PAPER |
| Cup Size Range | AS PER ORDER |
| Grade | PAPER |
| Voltage | 240 V |
| Material Type | PAPER |
| Max Sheet Width | 1200 mm |
| Brand | PAPER |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. rewind diameter (mm) | 950MM |
| Min. slit width (mm) | 30 |
| Rewinding system | Duplex rewind |
| Unwind paper tube inner core diameter | 3” (76mm) |
| Max. loading jumbo roll weight (kg) | 1000 |
| Max. loading jumbo roll diameter (mm) | 1400 |
| Max. loading jumbo roll width (mm) | 1600 |
Features:
1. Fuselage wallboard thickness 40mm; materials: Q235, ensure high-speed stable running.
2. All rubber rollers are made of polyurethane for longtime using
3. All aluminum alloy guide rollers are processed with dynamic balance and hard oxidation.
4. All the knife shafts are made of #45 steel coated with 100 μ m thickness hard chromeandareprocessed with dynamic balancing.
5. All electrical appliances comply with China 3C certificate standard.
6. Three individual servo motors synchronous control traction and duplex rewind whichprovidesaccurate web tension is calculated by PLC automatically.
7. Germany Siemens PLC control system with touch screen brings much convenience for operator, it hasmulti-functions, like meter reached auto stop, tension auto control, and so on.
8. Shafted unwind with pneumatic auto loading for heavy jumbo rolls. Web Guide systemthroughultrasonic sensor to correct reels edge to guarantee feeding exact.
9. Automatic rolls unloading structure for rewinding shafts: mechanical arm moving on the linear guiderail to unload the shaft.
10. Two trimming side material through plastic tube connect fan
Application:
We specially design HFQA with large rewind diameter (1000mm even can customized to1200mm) tofulfill the customer who want to get big diameter finished rolls. Especially suitable for paper cup making machines, paper bag making machines, packagingandprintingindustries in next step.
Suitable materials:
√ 30-500g various paper (kraft paper, art paper, silicon paper, coated paper, newsprint paper andsoon)
√ Sticky label (adhesive paper)
√ Various laminates (film to film, film to paper)
√ Film thickness≥30 micron √ Nonwoven and so on.