| Machine Type | High Speed |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 120 cups/min |
| Cup Size Range | 40 ml to 250 ml |
| Paper Thickness | 250-300 GSM |
| Power Rating | 3 kW |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
This machine is suitable for cross cutting jumbo rolls, like papers, adhesive sticker, thick plastic film, or some laminates material, into sheets of any needed size with high speed and high precision. It is the ideal equipment for paper making, plastic, printing and food packaging industry.
Suitable materials: √ 20-500g various paper (kraft paper, art paper, silicon paper, coated paper, newsprint paper and so on) √ Sticky label (adhesive paper) √ Various laminates (film to film, film to paper) √ Film thickness≥30 micr
Features:
1. Fuselage wallboard thickness 16mm; ensure stable running.
2. All rubber rollers are made of polyurethane for longtime using
3. All aluminum alloy guide rollers are processed with dynamic balance and hard oxidation
.4. All the knife shafts are made of #45 steel coated with 100μm thickness hard chrome and are processed with dynamic balancing
. 5. All electrical appliances comply with China 3C certificate standard. 6. Servo motors synchronous control traction roller which provides high precision.
7. Germany Siemens PLC control system with touch screen brings much convenience for operator, it has multi-functions, like unwind diameter reached auto stop, cutting length setting, and so on.
8. Shafted unwind with pneumatic auto loading for heavy jumbo rolls. Web Guide system through ultrasonic sensor to correct reels edge to guarantee feeding exact.
9. Pneumatic dancer roller unit for auto speed varied and assures that the stable web feeding under highspeed running.
10.Heavy-duty casting knife holder and high-quality steel cutting knife ensure clean cutting quality and a long usage life.